Новий український уряд на чолі з Миколою Азаровим встановив одразу два актуальних рекорди Європи. Азаров роздав найбільшу на даний момент кількість портфелів на континенті – 29. Жоден з них не дістався жінці. У пересічному уряді демократичної Європи працює 16-18 міністрів, включно з прем’єром та його заступниками. Зокрема, таку кількість портфелів налічують кабінети Німеччини, Португалії та Іспанії. Дещо більше крісел роздають, приміром, в урядах Франції (20) або Швеції (22). Рекордсменом в ЄС є Італія – уряд Сильвіо Берлусконі налічує 24 міністри. При цьому десять урядовців у Римі є «міністрами без портфеля», які вважаються членами кабінету, відповідальними за певний напрямок роботи, але не мають широких міністерських повноважень і великого апарату.
Порівняти з українським за кількістю портфелів можна лише білоруський уряд. Хоча Білорусь, як остання диктатура Європи, виступає «поза конкурсом». Адже хоча загалом у місцевій Раді міністрів і працюють цілих 30 урядовців, колегіальні рішення, як правило, ухвалюються «президією Ради міністрів», до якої входять лише десять осіб. Серед них прем’єр, п’ять його заступників, декілька ключових міністрів (зокрема, економіки і фінансів) та навіть… глава Адміністрації президента.
Українські "динозаври" і політкоректна Скандинавія
Новий український уряд на чолі з Миколою Азаровим – суто чоловічий колектив. Це унікальний кабінет у сучасній Європі. Зазвичай в європейському уряді працюють декілька жінок. У будь-якій з країн Південної та Східної Європи, де жінок у політиці загалом дещо менше, в уряді працюють принаймні одна-дві представниці прекрасної статі. Як приклад можна назвати Італію, Грецію, Румунію або Молдову. В уряді Росії працюють троє жінок. У Німеччині – шестеро, в тому числі канцлер, у Франції – п’ятеро.
Попереду йдуть у питаннях гендерної рівності традиційно скандинавські країни: десять жінок працюють в уряді Швеції, а Фінляндія взагалі є «чемпіоном Європи з гендерної рівності». Жінки становлять більшість в уряді прем’єра Матті Ванганена – їм дісталося 12 з 20 портфелів!
"Фемініст" Сапатеро
Взірцем гендерної політкоректності також є Іспанія, яка нині головує в Європейському союзі. Половина міністерських портфелів (дев’ять з вісімнадцяти) в уряді Хосе Сапатеро належить жінкам. Рівномірний розподіл посад між чоловіками і жінками - принципова позиція іспанського прем’єра. Сам Сапатеро називає себе «головним феміністом країни». В його уряді саме жінки обіймають посади першого і другого віце-прем'єрів.
Перша «віце» - Марія Фернандес де ла Веґа - має ключові обов’язки з організації і координації роботи уряду, чимось на кшталт українського міністра Кабінету міністрів. У багатьох європейських урядах ця посада називається «міністр без портфеля», у Німеччині, приміром, ці обов’язки виконує глава Відомства канцлера. Друга віце-прем’єр, Елена Сальґадо Мендес, є одночасно міністром економіки. Лише посада третього віце-прем’єра, поєднана з портфелем міністра регіональної політики, дісталася чоловіку.
Віце-прем’єри за сумісництвом
Загалом поєднувати віце-прем’єрські посади з портфелями ключових міністерств – звичайна практика. Віце-прем’єрів, як правило, два-три. Вони зазвичай мають у підпорядкуванні економічне або фінансове відомство, подекуди також міністерство закордонних справ. Так є, зокрема, у Німеччині. Нинішній віце-канцлер Ґідо Вестервеллє є главою зовнішньополітичного відомства. Це цілком відповідає німецькій політичній традиції, коли міністерство закордонних справ очолює лідер партії - «молодшого» коаліційного партнера, будучи єдиним в уряді віце-канцлером.
Натомість у нинішньому українському уряді віце-прем’єрів аж сім (!!!). Жоден із них не має у підпорядкуванні конкретного міністерства. Більше того: шість заступників глави уряду дублюватимуть повноваження міністрів регіональної політики, оборони і внутрішніх справ, освіти і культури, ПЕК, економіки або промислової політики. Лише віце-прем’єр з питань підготовки до ЄВРО-2012, очевидно, матиме повноваження координувати роботу різних міністерств над конкретним проектом.
За кількістю заступників глави уряду Миколу Азарова переплюнув лише Володимир Путін. У колишнього господаря Кремля цілих дев’ять (!) заступників. Хоча за кількістю портфелів уряд Путіна поступається Кабміну на чолі з Азаровим. Загалом російський уряд налічує 27 крісел - це почесне друге місце в Європі.
Німецька хвиля
|